Zmena na obzore

Anglické slovo pre-teen by sa dalo doslova preložiť ako pred-tínedžer. Označuje deti vo veku zhruba 11 až 13 rokov (u nás približne 4.-7.ročník ZŠ). Pre túto vekovú kategóriu sa používajú aj rôzne iné názvy – tweens, predpubertálny vek, obdobie pred adolescenciou… 

V slovenčine síce pre toto vekové obdobie špeciálny výraz nemáme, isté je, že sa jedná o veľmi výnimočné a prelomové obdobie života. Je to vek, kedy deti pomaly vstupujú do puberty a začínajú zažívať dramatické zmeny – telesné, mentálne, citové…

A tak tu máme skupinu detí, ktoré sa už necítia byť úplne „malými deťmi“, na druhej strane ich dospievanie sa ešte len pomaly začína prebúdzať. Veľmi by chceli, aby ich starší už začali brať trochu viac vážne; my ich však často prehliadame.

Akí sú pre-teens?

Ak sa pohybujete v prostredí detí predtínedžerského veku, možno ste si všimli, že sú v niečom veľmi typickí.

Milujú robiť nové veci

Doslova potrebujú veľa aktivity; ich pozornosť si dokážete udržať len tým, že aktivity často striedate. A úplne si ich získate tým, keď im dáte možnosť vyskúšať si niečo nové – niečo, čo ešte nikdy predtým neskúsili, a zvlášť, keď to videli robiť starších.

Dychtia po informáciách

Sú veľmi zvedaví na mnohé témy a radi sa o nich budú rozprávať. Na rozdiel od mladších detí, dokážu mimoriadne rýchlo spracovávať nové dojmy a poznatky.

Sú schopní robiť dve veci zároveň…

…a ešte navyše medzi týmito dvoma vecami veľmi rýchlo prepínať! A tak sa vám môže ľahko stať, že v jednej minúte sa rozprávate o vážnej téme a o malý moment na to už po sebe hádžu vankúšmi. Oni však (na rozdiel od nás), nemajú problém v okamihu prepnúť ani nazad do pôvodnej aktivity 🙂

Radi premýšľajú

Milujú, keď stimulujete ich vedomosti a keď majú možnosť ukázať, čo vedia. Už neočakávajú, že im naservírujete hotové odpovede na všetko. Keď im položíte dobré otázky a dáte im šancu, aby na ne došli sami, bez problémov ich príjmu za svoje.

Milujú súťaženie

„Výzva“ a „súťaž o prvého, kto…“ alebo „o najviac, čo…“ je veľmi účinným nástrojom na získanie stopercentnej pozornosti preteens. Športy a hry, kde ide o niečo (a nevyhrá každý) pôsobia na nich veľmi motivujúco.

Majú bojové sklony

Niektorí preteens sa zdajú byť protivní a nezvládnuteľní. Čo s tým? Mnohí dnešní vodcovia boli vo svojom detstve známi ako bitkári. Pokiaľ vieme túto bojovnosť dobre usmerniť, dá sa v nej objaviť obrovský potenciál.

Citlivo vnímajú nespravodlivosť

„To nie je fér!“. „Prečo oni toto mohli a ja nie?“ „Kto dostal viac?“
Ale aj: „Prečo ľudia vo svete trpia?“. „Čo je to korupcia?“. „Prečo je vo svete nespravodlivosť?“. A čo s tým spravíme?

Milujú prekvapenia

Na rozdiel od tínedžerov v neskoršom veku, s ktorými je treba prejednať všetky rozhodnutia, aby ste udržali ich motiváciu, preteens ľahko vhupnú do prekvapení a neistých situácií.
Radi budú tipovať, čo sa ide diať najbližšie. Ich predstavivosť a napäté očakávanie spôsobujú, že si veci užívajú ešte viac!

Ľahko sa ponúknu ako dobrovoľníci

Skúste si spomenúť – keď ste v skupine ľudí poprosili o nejakého dobrovoľníka – kto prvý zdvihol ruku? Môžete si byť na 95% istí, že to bol niekto zhruba v preteen veku. Na rozdiel od tínedžerov alebo dospelých, idú do podobných výziev celou bytosťou!

Nie sú napojení na svoje pocity

Preteens neprežívajú veci veľmi citovo; práve v tomto štádiu sú ich emócie akoby uspaté. Kým také malé dieťa prežíva bolesť iných, zdá sa nám, že 11-ročný predpuberťák si utrpenie druhých ľudí nevšíma. Vo všeobecnosti je ťažké zapojiť ich do niečoho prostredníctvom emócií; tie sa začnú opäť prebúdzať až keď puberta naplno vypukne.

Neprepásť kľúčové obdobie

V jednom prieskume sa 11- až 12-ročných detí opýtali nasledujúcu otázku: „Ak by ste si mohli vybrať hocičo; niečo, čo by ste mali najradšej zo všetkého na svete – čo by ste si vybrali?“ Zatiaľ čo medzi očakávanými odpoveďami boli veci ako: hry, elektronika, kino atď, väčšina detí z hĺbky srdca vyhlásila: najradšej by som mal viac času s mojimi rodičmi!

Príde čas puberty, kedy dieťa-tínedžer, nebude už chcieť toľko času tráviť so svojimi rodičmi a ani inými dospelými. Namiesto toho sa stane jeho hlavnou prioritou, čas s jeho rovesníkmi.

Aj práve preto je pred-tínedžerský vek kľúčovým obdobím; časom, kedy
môžeme do nich veľa investovať a stále máme v ich živote vplyv.

Neviete ako na to? Na tejto stránke vám ponúkame materiál, ktorý môžete priamo použiť alebo sa ním nechať inšpirovať.