Rozohrievačka (alebo „ľadoborec“) pri ktorej má skupina za úlohu položiť na zem „héliovú“paličku.

Podmienky na hru:

  • kde: vonku alebo vnútri
  • približné trvanie: 5 minút

Pomôcky:

  • dlhšia palička (napr. záclonová, teleskopická, alebo skladacia stanová)
  • alternatíva: gymnastický kruh (obruč, hula-hup)

Priebeh:

Postavte sa do dvoch radov, tvárami oproti sebe

Vznikne niečo ako ulička, pričom na obidvoch stranách je zhruba rovnaký počet hráčov (okolo 10; maximálny možný počet hráčov je obmedzený dĺžkou tyče, v prípade veľkej skupiny ju treba rozdeliť na niekoľko menších skupín a zohnať si viac paličiek (obručí)

Dnes som vám sem priniesol jednu špeciálnu paličku. Špeciálna je v tom, že je naplnená héliom!

(pri vysvetľovaní paličku držte veľmi pevne a tvárte sa, že ju nechcete pustiť – ideálne s pomocníkom na opačnom konci)

Vystrite všetci pred seba obidve ruky a vystrčte ukazováčiky (všetky pekne v línii). Ja vám voľne položím moju héliovú paličku na ukazováčiky tak, aby ste sa jej zospodu obidvoma dotýkali. Vašou úlohou bude túto paličku položiť až na zem. Ale pozor – každý sa jej musíte neustále dotýkať obidvoma ukazováčikmi a nesmiete ich pritom krčiť, ani nijako si ich zachytávať o tyčku. Ak uvidím, že sa niekto paličky nedotýka, budete musieť začať odznovu. Pripravení? 3-2-1…

(aj s pomocníkom uvoľnite konce paličky. Tá väčšinou začne rýchlo stúpať – tento efekt zosilníte aj tým, že ešte pred uvoľnením mierne pôsobíte tlak na paličku smerom dole. Keď tá začne stúpať, tvárte sa prekvapene („dole, nie hore!“), vyskočte a rýchlo ju stiahnite nazad 🙂

Tajomstvo tohto správania sa paličky je v tom, že spoločný tlak ukazováčikov zospodu na tyčku je silnejší, ako jej tiaž. Pokiaľ sa skupine nedarí, skúste ich povzbudiť, zastavte ich a nechajte ich prediskutovať ďalší postup. Potom im dajte ďalší pokus.

Pokiaľ je naopak skupina príliš rýchla, buďte zvlášť obozretní a prísni na ukazováčiky, ktoré sa jej nedotýkajú. Palička musí klesnúť až úplne na zem. V prípade, že stále sú príliš rýchli, navlečte na oba konce paličky nejaký krúžok (gumené tesnenie, záclonový krúžok a pod.) s tým, že počas hry nesmie ani jeden spadnúť, inak idú odznova.

Alternatíva:

Hrajte v kruhu s gymnastickou obručou (hula-hup)

Vyhodnotenie:

Vyhlásime stopnutý čas

Ak skupina chce skúsiť ešte raz tento čas prekonať (a máte čas), umožnite im to.

  • V čom bol problém (keď sa vám nedarilo). Čo pomohlo to prekonať?
  • Čo by ste mohli skúsiť zmeniť?