Toto je krátka úvodná lekcia zo života, ktorú používame na otvorenie „horúcej témy“ dospievania a premien v puberte (Téma T41 v programe Zmena na obzore)

Celá lekcia vo formáte PDF

Pomôcky

  • neoznačený sáčok s kakaom
  • sáčok s instantnou horúcou čokoládou (popísaný aj s návodom na zarobenie)
  • tácka
  • priesvitný pohár a lyžička + krčah studenej vody
  • hrnček a teplé mlieko (mikrovlnka)

Hlavná myšlienka

Keď si k puberte prečítame návod a zariadime sa podľa neho, nemáme sa čoho obávať. Dokonca sa na ňu môžeme tešiť!

Úvod

Na tácke pred vami leží prázdny sklenený pohár, krčah s vodou, lyžička a čisté papierové vrecko s kakaovým práškom (väčšinou vnútri krabice s kakaom je ešte jedno biele – nepopísané vrecko)

Obkec

Ja by som si tak niečo dobré namiešal z tohto vrecka. Škoda len, že netuším, čo v ňom vlastne je, ani ako sa to pripravuje. Čo myslíte?

Aha, no možno máte pravdu, asi je to kakao. Ako sa to pripravuje? (obzeráme vrecko zo všetkých strán) Nič sa nepíše, tak budem improvizovať. Šupnem jednu-dve lyžičky toho prášku do pohára, zalejem vodou, zamiešam lyžičkou…. Kto si dá?

(pokiaľ je to dosť riedke a vodnaté, v sklenenom priesvitnom pohári to vyzerá hrozne neatraktívne)

Čože, nikto nechce? No dobre, ale ako sa pripravuje také dobré kakao?

Nemáme tu niečo s poriadnym návodom?

Iný člen tímu odkiaľsi vyhrabe vrecko s horúcou čokoládou v prášku – buď malý obal s jednou porciou, alebo veľké balenie, ale pestrofarebné, a popísané s nadpisom aj s návodom. Nahlas prečítame návod a presne podľa inštrukcií vyrobíme skvelý horúci nápoj (treba mať napr. v mikrovlnke nachystaný hrnček s teplým mliekom).

Hmh…kto by si dal so mnou?

No vidíte, keď niečo pripravujeme bez návodu, môže z toho vzniknúť pekný mišung. Vždy je lepšie prečítať si vopred inštrukcie. Potom môžeme mať z takej horúcej čokolády naozajstné potešenie!

Prepojenie

Podobne je to aj s dospievaním a pubertou. Môžeme do nej skočiť bez prípravy, bez toho, aby sme si prečítali „návod a inštrukcie“. Môže sa ale stať, že z toho vyjde niečo úplne iné, ako sme pôvodne očakávali. Skončíme poriadne zmätení a znechutení.

Druhá možnosť je, že si ten návod naštudujeme – porozprávame sa o puberte s niekým, komu dôverujeme. Budeme hovoriť o tom, čo sa bude diať; čo môžeme očakávať. Ako sa na to čo najlepšie pripraviť.

V takom prípade sa niet čoho obávať!

Aplikácia

Spolu s deťmi si všetci pripravíme hrnček horúcej čokolády/kakao a každý si ho so sebou vezme do svojej skupinky

(mimochodom, je známe, že šálka teplého kakauka zvykne dodávať dobrú náladu, pocit bezpečia a uvoľnenia, čo je pri tejto téme fakt nápomocné 🙂

Celá lekcia vo formáte PDF