Celá lekcia vo formáte PDF

Pomôcky

  • pasca na myši
  • návnada: čokoláda alebo cukrík… (niečo atraktívne – Snickers, Mamba…)

Hlavná myšlienka

Alkohol, cigarety alebo iné návykové látky sú ako taká pasca na myši. Keď sa do nej zaklapneme, je ťažké sa oslobodiť bez trvalých následkov.

Úvod

CVAK!!!

Taká pasca na myši dokáže narobiť poriadnu škodu. Veď nakoniec, na to bolo vytvorená…
Skúsim ju tuto odpáliť ceruzkou a … CVAK!!! 
Ups, úplne to tú ceruzku poničilo.

Obkec

Nechcel by si to niekto vyskúšať prstom ? Tuto, sem treba strčiť prst a trochu potlačiť…skúsiš? Alebo ty?

Čo, že sa bojíte? A prečo?

Počkajte, a teraz, čo keby som tak sem položil kúsok krásnej čokolády…alebo cukríček. Hneď to vyzerá lákavejšie. Neskúsite teraz?

Prepojenie

Pokušenie môže byť ozaj atraktívne. Niektoré veci v živote vyzerajú na pohľad lákavo, niečo ako návnada v tejto pasci. Podobne je to aj so závislosťami, ako je napríklad fajčenie alebo pitie alkoholu. Človek by si povedal – však len trošku, vyskúšam a potom hneď prestanem. To nič nie je, to je v pohode. Všetci to skúsili.

Ľahko sa však môže stať, že pasca sa zaklapne… a dôsledky môžu byť trvalé. Keď sa do tejto pasce zaklapneme, je ťažké sa oslobodiť. Mnohí fajčiari vedia, že fajčenie je pre nich zlé a zdraviu škodlivé. Napriek tomu skrátka nevedia s tým prestať. Začali v mladom veku, „iba to skúsili“, pasca sa zaklapla… a oni sú v nej zaseknutí dodnes.

Aplikácia

Dnes sa môžeš rozhodnúť, že sa nenecháš chytiť do pasce. Že sa nevyberieš na miesta, kde by sa mohla nad tebou zaklapnúť pasca.

Si slobodný a tvoja sloboda je vzácny dar. Nevzdaj sa jej len tak preto, že ti niekto iný bude tvrdiť, že to je v pohode. Len preto, že návnada na pohľad môže vyzerať lákavo.

Je to tvoje vlastné rozhodnutie.

Celá lekcia vo formáte PDF